Zajęcia edukacyjne z Robotem Myszką przeznaczone są dla najmłodszych dzieci. Szczególnie zadowoleni z tych zajęć są dzieci w wieku przedszkolnym, jak również dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych. Już 4 latki super bawią się układając drogę Robota Myszki (programują jego trasę) do upragnionego sera. Na tym etapie zabawy ważne jest, aby wszystkie kroki robota były ułożone w odpowiedniej kolejności, a obroty w odpowiednich kierunkach.
Zajęcia rozpoczynają zabawy offline, które mają w sobie elementy kodowania i programowania. Następnie dzieci najpierw w grupach budują dla Robota Myszki labirynt, a później muszą zaprogramować robota, tak aby przeszedł po ścieżkach labiryntu i omijając wszystkie przeszkody dotarł do sera. Programowanie trasy przebiega dwuetapowo, zaczynamy od ułożenia trasy robota z kartoników z kierunkami, a później za pomocą przycisków na robocie programujemy Robota Myszkę. Po wciśnięciu przycisku start wszyscy obserwują i sprawdzają czy trasa jest wyznaczona prawidłowo, czyli czy Myszka dotarła do celu. Jeżeli zdarzy się błąd dzieci muszą odnaleźć i naprawić go, przez co poznają nowe pojęcie programistyczne – debugowanie.
Pełen cykl edukacyjny to około 30 spotkań z Robotem Myszką, które mogą odbywać się z różną częstotliwością, najczęściej raz w miesiącu lub jeden raz w tygodniu. Zajęcia prowadzone są zupełnie bez tabletów i komputerów, gdyż Robot Myszka tego nie wymaga, więc na pewno zostaną zaakceptowane przez rodziców, którzy nie są zwolennikami udostępniania dzieciom tabletów. Zajęcia edukacyjne z Robotem Myszką uczą dzieci rozróżniać kierunki, wyznaczać kierunki z pozycji robota na planszy. Dzieci oswajają się z podstawowymi pojęciami programistycznymi takimi jak algorytm, program, sekwencja. Zabawy z robotem myszką zachęcają dzieci do logicznego myślenia oraz skutecznego rozwiązywania problemów. Dzieci już na początku swojej edukacji uczą się, że popełnianie błędów jest czymś normalnym w życiu, a zabawa w znajdź błąd wprowadza pojęcie debugowania.
Nauczanie dzieci programowania już od najmłodszych lat jest najlepszym lekiem na wyrównanie proporcji płci w branży IT. Dziewczynki w wieku ponadgimnazjalnym najczęściej nie decydują się na kierunki techniczne, gdyż uważają, że nie mają wystarczającej wiedzy w tym zakresie. Nauczanie programowania w przedszkolu i szkole podstawowej gwarantuje im zdobycie podstawowej wiedzy, a także możliwość rozwinięcia zainteresowań w tym obszarze.
Ta strona jest zoptymalizowana do przeglądania na urzadzeniach, na których rozdzielczość ekranu jest większa niż 320px!